Cep telefonu bataryalarının ömrü; telefon modeline ve kullanımına göre farklılık göstermektedir. Cep telefonu bataryalarının ömrünü uzatmak veya kısaltmak, telefon kullanıcısının elinde olan bir durumdur. Bataryaların ömrünü doldurmaları ile beraber, telefon sahipleri yeni telefon almak zorunda değillerdir. Batarya değişimi, yeni telefon alımına göre çok daha uygun olmaktadır. Ancak batarya değişimi için de cihaza uygun, orijinal bataryanın tercih edilmesi gerekmektedir.

Cep Telefonu Bataryalarının Ömrü İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Telefon batarya ömrü için önemli detaylara bakıldığında; bataryaların belirli bir tam şarj döngüleri vardır. Bu süreç içerisinde kapasitelerini korumaktadırlar. Sonrasında ise; bataryaların kullanım ömürlerinde kayıplar meydana gelmektedir. iPhone üzerinden buna bir örnek vermek gerekir ise; iPhone cihazların bataryalarının 500 tam şarj döngü kapasiteleri bulunmaktadır. 500 tam şarj süresince orijinal kapasitesinin %80’ini korumaktadır. Gün içerisinde telefonunu 1 kere şarj eden bir kişi 500 gün sonunda bataryasının ömründen %20 oranında kayıp yaşamaktadır. Yapılan test sonuçlarına göre elde edilen bu oran; cihaza ve kullanıcılara göre farklılık göstermektedir.

Cep Telefonu Bataryalarının Ömrü Ne Kadar Öngörülmektedir?

Telefon batarya ömrü; bataryaların performanslarını koruduğu zaman aralığını kapsamaktadır. Birçok telefon genellikle 2 yıl süre ile performanslarını korumaktadır. Ancak bu süreçte hem cihazın modeli hem de kullanımı önemli olmaktadır. Cihazın nasıl kullanıldığı, gün içerisinde cihaz ile ne kadar süre konuşma yapıldığı, cihazla oynanan oyunların sıklığı gibi durumlar; bataryanın kullanım ömrü üzerinde etkili olmaktadır.

Kullanılan uygulamaların yoğunluğu, sosyal medya kullanımı, oyun oynanması gibi durumlar; cihazın bataryasının kullanım ömrünü azaltmaktadır. Bu sebeple genellikle gençler telefonu çok daha aktif şekilde kullandıkları için yaşlıların akıllı telefon kullanım süresi çok daha uzun olmaktadır. Yaşlıların akıllı telefonlarının bataryasının ömrü, gençlerin telefonlarının batarya ömrüne göre daha uzundur. Cep telefonu bataryalarının ömrünün dolması ile beraber telefonun herhangi bir zarar görmemesi için batarya değişiminin yapılması gerekmektedir.

Cep Telefonu Batarya Ömrünü Kısaltan Durumlar Nelerdir?

Telefon bataryasının kullanım ömrünü kısaltan haller aşağıda verilmiştir:

  • Kullanılan şarj aletinin orijinal olmaması durumunda; bu bataryanın kullanım ömrünü azaltan etkenler arasındadır.
  • Cep telefonu için belirlenmiş olan ideal volt ve amper değerleri haricindeki şarj aletlerine cihazın takılması durumunda batarya ömrü azalmaktadır.
  • Araba şarj aletlerinin kullanılacak olması halinde; eğer bunlar orijinal değil ise problem çıkabilmektedir.
  • Telefonun şarj edilirken aktif bir şekilde kullanılmaya devam edilmesi, bataryanın ömrünü azaltan durumlar içerisindedir.
  • Cep telefonunun şarja takıldığı ve şarjdan çıkartıldığı yüzdeler, telefon bataryası üzerinde etkili olmaktadır.
  • Telefonların bütün gece şarjda bırakılmaları, uzun vadede probleme yol açabilmektedir.
  • Batarya şişmesi probleminin yaşanması durumunda; bataryanın ömrünün oldukça kısaldığı bilinmelidir.
  •  Aşırı ısınma problemi yaşanan cep telefonunun kullanılmaya devam edilmesi durumunda; bataryanın kullanım ömrü kısalmaktadır.

Cep Telefonu Batarya Değişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Telefon batarya değişiminde önemli ayrıntılara bakıldığında; değişim sonrasında kullanılacak olan yeni bataryanın orijinal olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca batarya değişiminin profesyonel bir teknisyene yaptırılmasına özen göstermelidirler. Batarya değişiminin yapıldığı ortamın gerekli şartların sağlandığı, steril bir ortam olması gerekmektedir. Orijinaline uygun mAh değerinde batarya kullanılmalıdır. Batarya değişimleri garanti kapsamında statik elektrikten arındırılmış ortamda gerçekleşmektedir. Sadece birkaç dakika içerisinde batarya değişiminin yapılabilmesi mümkündür. Ancak servisler 3 iş gününe kadar vakit talep edebilmektedirler. Cep telefonu bataryalarının ömrüdolduğunda, değiştirme işleminin yapılması ile beraber ilk günkü performansına dönmüş bir batarya sahibi olunmaktadır.